Skip to content

Jr. High Knights Track and Field Finish 2021 Season at I.E.S.A. Sectional

Cassidy Rohacs is going over the hurdles in the 100 meter hurdle race at the I.E.S.A. Sectional meet at Maroa-Forsyth on Saturday, May 15. Cassidy finished in fifth place in the event in a time of 20.38. The seventh grade girls took second place out of the eleven teams entered in the team standings.

By SALLY McCARTHY
Sports Writer

The Arthur Lovington Atwood Hammond Jr. High track teams finished their 2021 season at the Illinois Elementary School Association Class 3A Sectional Track & Field Meet hosted by Maroa-Forsyth. Normally each event winner and those meeting qualifying standards would be headed to the annual state meet. But this year, there will be no state finals competition so the sectional meet would end the season for the jr. high Knights track teams. There were some very good performances in the meet.

Recording the highest finish in the team standings was the seventh grade girls who finished second in their division; the eighth grade boys took fifth in theirs, the seventh grade boys were in sixth, and the eighth grade girls finished in seventh.

Individual winners for the JH Knights were: Alayna Plank in the eighth grade girls’ shot put with a throw of 27’ 5”; Skyler Vorck tied for first in the eighth grade girls high jump with a mark of 4’ 4”; Dalton Vanausdoll, eighth grade shot put with a throw of 39’ 1”; and Payton Warrior in the seventh grade boys’ 200 meters in a time of 26.81.

ALAH 7th Grade Boys Team and Individual Results
I.E.S.A Sectional at Maroa-Forsyth
May 15, 2021

Team results: 1. Tolono Unity 72; 2, Downs Tri-Valley 64; 3.Gibson City 61; 4. St. Joseph 57; 5. Heyworth 49; 6. Arthur Lovington Atwood Hammond 36; 7. Maroa-Forsyth 35.5; 8. Warrensburg-Latham 30; 9. Clinton 23; 10. Monticello 6;

Discus: Brayan Martinez 70’ 2”, Fifth; Kamden Morfey 57’ 5”;

Shot Put: Brayan Martinez 29’ 0”, Fifth; Nick Hubster 20’ 6”;

High Jump: None

Long Jump: Cruz Hale 12’ 905”; Tristan Keagle 11’ 9”;

110 M Hurdles: Easton Frederick 19.22, Fourth;

100M: Payton Warrior 13.09, Third; Brayden Leech 13.91;

200M: Payton Warrior 26.81, First; Brayden Leech 28.99;

400M: Cash Hale 1:08.05; Preston Gingerich 1:12.90;

800M: Coye Grant 2:52.59; Brennon Hutson 2:56.56;

1600M: Cruz Hale 5:46.94, Second; Coye Grant 6:17.33, Third;

400M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 53.91, Third (Brayden Leech, Easton Frederick, Cruz Hale, Payton Warrior)

800M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 2:06.58, Fifth (Brayan Martinez, Owen Herring, Preston Gingerich, Cash Hale)

1600M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 4:43.89, Fourth (Cruz Hale, Cash Hale, Brayden Leech, Payton Warrior)

ALAH 8th Grade Boys Team and Individual Results
I.E.S.A Sectional at Maroa-Forsyth
May 15, 2021

Team results: 1. St. Joseph 121; 2. Monticello 72; 3. Clinton 52; 4. Maroa-Forsyth 44; 5. Arthur Lovington Atwood Hammond 30; 6. Tolono Unity 29; 7. Heyworth 28; 8. Gibson City 21; 9. Downs Tri-Valley 19; 10. Warrensburg-Latham 9; 11. Meridian 7

Discus: Dalton Vanausdoll 99’ 4”, Fifth; Mackenley Bowles 62’ 6”;

Shot Put: Dalton Vanausdoll 39’ 1”, First; Colin Smith 30’ 6”;

High Jump: None

Long Jump: Alex Rexroad 14’ 1”;

110 M Hurdles: Ryan Appleby 19.8, Fifth;

100M: Dalton Vanausdoll 12.86, Second; Trey Collins 13.19;

200M: Maddix Stirrett 29.23; Mitiku Appleby 29.50;

400M: Dalton Vanausdoll 59.09, Fourth; Alex Rexroad 1:02.98;

800M: Caden Binder 2:58.33; Tristan Keagle 3:16.78;

1600M: Alex Rexroad 5:29.02, Fourth; Colin Smith 5:57.42;

400M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 54.66 (Mitaku Appleby, Maddix Stirrett, Ryan Appleby, Trey Collins)

800M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 2:30.93 (Dylan Ingersoll, Dustin Hodge, Parker Beck, Brennon Hutson)

1600M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 4:44.06 (Colin Smith, Easton Frederick, Preston Gingerich, Alex Rexroad)

ALAH 7th Grade Girls Team and Individual Results
I.E.S.A Sectional at Maroa-Forsyth
May 15, 2021

Team Results: 1. Tolono Unity 154; 2. Arthur Lovington Atwood Hammond 52; 3. Heyworth 41; 4. Downs Tri-Valley 34; 5. Maroa-Forsyth 32; 6. Monticello 31; 7. Warrensburg-Latham 29; 8. Clinton 20; 9. Macon Meridian 15; 10. Gibson City 14; 11. St. Joseph 12

Shot Put: Alex Clark 24’ 4”, Second; Ashby Coblentz 18’ 5”;

Discus: Alex Clark 76’ 11”, Second; Ashby Coblentz 46’ 9”;

High Jump: None

Long Jump: Maleyna Vanausdoll 12’ 9.5”, Second;

100 M Hurdles: Cassidy Rohacs 20.38, Fifth;

100M: Gracie Romine 14.88; Ady Cusick 17.03;

200M: Gracie Romine 30.33, Third; Maleyna Vanausdoll 30.40, Fourth;

400M: Reece Oye 1:16.52; Olivia Binion 1:16.92;

800M: Kimberly Krutsinger 3:12.83;

1600M: None

400M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 1:02.97 (Olivia Binion, Reece Oye, Brookelyn Peeler, Cassidy Rohacs)

800M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 2:05.24, Second (Adyson Cusick, Gracie Romine, Addi Rohr, Maleyna Vanausdoll)

1600M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 5:14.84, Second (Gracie Romine, Olivia Binion, Reece Oye, Maleyna Vanausdoll)

ALAH 8th Grade Girls Team and Individual Results
I.E.S.A Sectional at Maroa-Forsyth
May 15, 2021

Team Results: 1. Tolono Unity 90; 2. Clinton 58; 3. Warrensburg-Latham 57; 4. Monticello 43; 5. Macon Meridian 36; 6. Maroa-Forsyth 32; 7. Arthur Lovington Atwood Hammond 31; 8. (tie)St. Joseph & Heyworth 22; 10. Downs Tri-Valley 21; 11. Gibson City 19

Shot Put: Alayna Plank 27’ 5”, First; Chloe Custer 15’ 8”;

Discus: Alayna Plank 52’ 7”; Chloe Custer 38’ 6”;

High Jump: Skyler Vorck 4’ 4”, First (tie);

Long Jump: Skyler Vorck 14’ 2”, Second; Lilian Edwards 10’ 1.5”;

100 M Hurdles: Lilian Edwards 23.94;

100M: Skyler Vorck 14.36, Fourth; Alayna Plank 14.52, Sixth;

200M: Brookelyn Peeler 33.88; Kaylee McDaniel 34.15;

400M: Sierra Binion 1:18.75; Amelia Shonkwiler 1:19.87;

800M: Lilian Edwards 3:28.52; Perla Juarez Cuevas 3:53.49;

1600M: None

400M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 1:00.75 (Skyler Vorck, Kat Perez, Kaylee McDaniel, Alayna Plank)

800M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond, 2:27.96 (Chloe Smith, Avery Alexander, Esmerelda Diaz, Eme Greathouse)

1600M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 5:26.44 (Kat Perez, Amelia Shonkwiler, Olivia Binion, Sierra Binion)

Leave a Comment